Jak dobrze wybrać dywan?

Jak dobrze wybrać dywan?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem dywanu, to zapewne będziesz wybierał spośród tysięcy najróżniejszych wzorów dostępnych w sklepach stacjonarnych oraz w internetowych sklepach z dywanami. Czym warto się kierować wybierając dywan do swojego mieszkania lub firmy?

Dywan lub wykładzina to jeden z tradycyjnych, podstawowych elementów wyposażenia wnętrz. Przemyślanie dopasowany do całej aranżacji dywan niejednokrotnie ma ogromny wpływ na charakter wnętrza. Zanim jednak przystąpisz do poszukiwań warto zdobyć nieco wiedzy na temat ich rodzajów, aby móc wybrać mądrze.

Rodzaje materiałów, z jakich wykonuje się dywany

Wraz z rozwojem technologii wytwarzania i obróbki tworzyw sztucznych zaczęto tworzyć co raz to nowe produkty codziennego użytku – także dywany oraz wykładziny. Obecnie większość produktów dostępnych w sklepach z dywanami produkowana jest z materiałów syntetycznych takich jak poliester, akryl, polipropylen oraz wiskoza. Przędza syntetyczna jest wytrzymała, odporna na odgniecenia, łatwo też się ją czyści. Jednocześnie dywany syntetyczne są stosunkowo niedrogie w porównaniu z tradycyjnie wykonywanymi dywanami wełnianymi lub bawełnianymi. A zatem przeglądając najtańsze modele dywanów najprawdopodobniej będziesz miał do czynienia z dywanami syntetycznymi.

Wysokość i rodzaj runa w dywanie

Większość z nas przeglądając rozmaite dywany szybko zwraca uwagę na puszyste, wspaniale wyglądające dywany typu shaggy. Owszem są to dywany robiące wspaniałe wrażenie, są także bardzo przyjemne dla stóp, niemniej zastanawiając się nad ich wyborem warto brać pod uwagę fakt, że im wyższe runo, tym trudniej się dywan czyści. W gęste i długie włosie bardzo łatwo może zaplątać jakiś odpadek czy choćby guma do żucia. Usunięcie kleistych substancji z długiego włochatego dywanu może być kłopotliwe, dlatego tego typu dywany mogą nie być optymalnym wyborem do pokoi dziecięcych. Im runo dywanu jest niższe, tym łatwiej dba się o jego czystość, łatwiej go dokładnie odkurzyć, a także gruntownie wyprać. Wybierając dywan warto też zwracać uwagę na to jak mocno runo dywanu zostało wszyte w podłoże. Dywan kiepskiej jakości może z czasem pod wpływem eksploatacji po prostu gubić włosie, przez co nie tylko zaśmieca mieszkanie, ale także z czasem niszczeje.

Wybierając dywan kierujemy się oczywiście przede wszystkim jego wyglądem. Być może pociągać nas będą jasne kolory, beż, biel czy écru. Dobierając dywan o jasnych barwach warto pamiętać, że taki dywan ma rację bytu tylko w pomieszczeniach, w których starannie dba się o czystość. Na jasnym runie niestety bardzo szybko widać wszelkie zabrudzenia, dlatego większość osób wybierając dywan lub wykładzinę dobiera kolory tak, by nie było na nich szybko widać drobnych zabrudzeń, których pojawienie się z czasem jest praktycznie nieuniknione.

Praktyczne porady