Rodzaje dywanów – na co zwrócić uwagę

Rodzaje dywanów – na co zwrócić uwagę

Kiedyś kupowało sie dywan, i prawie każdy wyglądał tak samo. Dzisiaj na rynku jest bardzo szeroki wybór dywanów, o różnych kolorach, wymiarach, rodzajach. Sama nazwa dywanu często nam nic nie mówi, dlatego ten artykuł poświęcimy różnym nazwom mniej znanych dywanów.


Dywan SHAGGY

Nazwa pochodzi od słowa „włochaty”, i idealnie pasuje do tego typu dywanu, ponieważ mają one bardzo miły i delikatny włos, wysokości nawet około 10 cm.
Jest to dywan, który zapewnia przytulność, bardzo dobrze izoluje chłód od podłogi, idealnie więc pasuje na przykład do sypialni.
Jednak ze względu na długi włos, który bardzo lubią roztocza i kurz, nie jest to niestety odpowiedni dywan dla alergików.

Dywan pluszowy

Dywan BELGIJSKI

Wykonany może być z wiskozy, jedwabiu, bawełny lub wełny. Jest bardzo podobny do perskiego, różnica polega głównie na miejscu produkcji belgijski ma europejską linię produkcyjną.
Ma bardzo różnorodne kolory, mieszane odcienie, dużo brązu i szarości, z różnymi wzorami i kształtami.
Są bardzo trwałymi dywanami, dlatego często dekoruje sie nimi praktycznie każde pomieszczenie.

Dywan TURECKI

Są to bardzo barwne dywany, dlatego więc często się je myli z perskimi, chociaż tureckie maja znacznie żywsze kolory. Ktoś, kto jest profesjonalnym znawcą, bez trudności i na pierwszy rzut oka widzi różnice. Jedna z nich polega na splocie. Tureckie dywany zrobione są z wełny, bawełny lub jedwabiu. Czasami do ich koloryzowania używa się specjalnych barwników.

Dywan PERSKI

Produkowane są na terenie dzisiejszego Iranu. Są ręcznie tkane, bogate w wzory i kolory. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się wełnę lub jedwab. Często mylone są z tureckimi dywanami.

Dywan ORIENTALNY

Prawdziwy dywan orientalny jest przepięknie ręcznie robiony. Ma wyjątkowy wygląd, kolor i wzór. I jest bardzo drogi, co powoduje, że mało kogo na niego stać. Na rynku coraz częściej pojawiają się dywany w typie orientalnym , jest to więc namiastka tego, co być może pragnęlibyśmy mieć. Nie jest to juz ręczna praca, ale wzornictwo jest dalej przepiękne.

Dywan orientalny

Dywan MAROKAŃSKA KONICZYNA

To rodzaj dywanu z afrykańskim pięknym marokańskim wzorem, który widać w budownictwie i architekturze. Można znaleźć zarówno delikatne kolory, jak również bardzo kontrastową kolorystykę.

Dywan SKANDYNAWSKI

Powstaje głównie z wełny, ze względu na dobrą izolację podczas zimy. Cechą charakterystyczną tego rodzaju dywanu jest gruby splot połączony z wyrazistą fakturą. W skandynawskich dywanach dominują jasne, stonowane kolory z małą ilością wzorów, prostotą i funkcjonalnością. Dywany skandynawskie można tutaj.


To tylko niektóre rodzaje dywanów, które występują na rynku, a których nazwa może
nam nic albo niewiele mówić. Warto jednak poczytać wcześniej o zaletach i wadach każdego z nich, żeby dokonać trafnego wyboru. Pozwoli on nam wtedy, cieszyć się udanym zakupem na lata.
Poza tym, oprócz rodzaju dywanu, kolejną rzeczą, która trzeba przemyśleć, to do jakich pomieszczeń planujemy zakup takiej dekoracji, czy do sypialni, salonu a może przedpokoju. A potem, jaki kształt i wielkość byłaby odpowiednia.


Zakup dywanu nie jest więc błahą decyzją.

Bez kategorii Praktyczne porady