Usuwanie plam na dywanie

Usuwanie plam na dywanie

Najbardziej uważnym osobom, od czasu do czasu przydarzy się sytuacja, że przez nieostrożność spowodują jakąś trudną do usunięcia plamę na jakimś materiale, na przykład obrusie, kocu, fotelu, obiciu krzesła lub dywanie. Czy jest jakiś uniwersalny środek, który usuwa całkowicie powstałą plamę?

Z czego powstała plama?

Pierwszą konieczną do zdiagnozowania rzeczą jest z czego powstała plama. Plamy powstają najczęściej z soku, czekolady, owoców, resztek jedzenia, sosu, kawy, herbaty, długopisu, pisaka, krwi, tłuszczu, win lub innego alkoholu. Jeśli już wiemy z czego jest powstała plama, to być może dobrym sposobem będzie poszukać sprawdzonych, domowych sposobów na jej usunięcie. I tak na przykład okazuje się, że plamę z sosu, która jeszcze jest dosyć świeża, można usunąć zwykłym płynem do naczyń. Trudna do usunięcia plama z krwi wymaga większych zabiegów, ale pierwszym krokiem może być wypranie jej w zimnej wodzie połączonej z zwykłą solą kuchenną. Sól może być także dobrym odplamiaczem w wypadku świeżo powstałych plam z krwi. Ciekawym domowym sposobem usuwania plam po czekoladzie jest spróbować namoczyć plamę w mleku i przepraniu w wodzie z mydłem. Dla wielu plam bardzo skutecznym środkiem do ich usuwania jest zwykłe, szare mydło. Tego typu mydło powinno być w każdym domu w łatwo dostępnym miejscu, żeby w chwili pojawienia się niespodziewanej plamy móc szybko zareagować. Jeśli nie wiemy z czego powstała plama, to lepiej zacząć właśnie od delikatniejszych środków czyszczących.

Plamy na dywanie

Dywan, który ochrania podłogę przed zniszczeniami, jest świetnym izolatorem oraz elegancką, praktyczną ozdobą, od czasu do czasu jest miejscem, na którym powstają różnego rodzaju plamy. Dywany Witek wyprodukowane są z różnego rodzaju materiałów. Jedne to są naturalne dywany, takie jak luksusowy dywan jedwabny, ciepły dywan wełniany, łatwy do czyszczenia dywan bawełniany lub praktyczny dywan z juty. Naturalne dywany, jeśli chodzi o zastosowanie właściwych środków czyszczących i piorących, wymagają specjalistycznego traktowania. Jeśli na powierzchnię dywanu zastosowalibyśmy zbyt mocny środek chemiczny, to moglibyśmy nieodwracalnie zniszczyć runo dywanu. Najważniejsze w czyszczeniu jakiejkolwiek plamy jest czas. Im szybsza reakcja, tym większe prawdopodobieństwo, że plama nie zwiąże się z włóknem dywanu i nie zdąży się utrwalić. Łatwiejsze do utrzymania w czystości są dywany syntetyczne. Bardzo wytrzymałe są na przykład dywany poliamidowe lub polipropylenowe. Są one nie tylko trwałe i wytrzymałe na oddziaływanie czynników zewnętrznych, ale także na działanie wielu środków chemicznych. Ta odporność na powstawanie plam i ewentualne łatwe ich czyszczenie przyczynia się do tego, że jest to chętnie wybierany gatunek dywanu do miejsc, które są narażone na częstsze zabrudzenia i powstawanie plam. Szczególnie do przedpokoju lub pokoju dziecka dobrze jest wśród dywanów z kochamydywany.pl wybrać któryś z syntetycznych dywanów.

Ostrożność w odplamianiu

Po pierwsze, jeśli planujemy użyć jakiegoś środka chemicznego, to najbezpieczniejsze będzie wypróbowanie danego środka na małej, najmniej widocznej części dywanu. Okazuje się bowiem, że jakiś środek piorący i czyszczący może być na tyle silny, że w miejscu, w którym byłby zastosowany, zmieniłby kolorystykę dywanu. Poza tym, zanim użyje się danego detergentu, dobrze jest przeczytać informacje związane z dywanem, które często znajdują się na spodniej części dywanu. Nie można też pominąć przeczytania instrukcji zawierającej zalecenia producenta, która znajduje się na każdej etykiecie środka czyszczącego. Jeśli zdecydowaliśmy się na tak zwane ekologiczne czyszczenie, na przykład stosując sodę oczyszczoną, mąkę ziemniaczaną,wodę utlenioną, amoniak lub alkohol, to dobrze jest stosować się do sprawdzonych proporcji, które na przykład można znaleźć w internecie. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na chemiczne czyszczenie, ekologiczne sposoby odplamiania, użycie odkurzacza piorącego lub po prostu wynajęcie firmy zajmującej się czyszczeniem dywanów, to każda z tych metod wymaga cierpliwości i poczekania aż dywan wyschnie. Dzięki temu nie będzie on miał niechcianych innych plam lub po prostu odkształceń, które sprawiłyby, że dywan zamiast ozdobą, byłby nieestetycznym elementem znajdującym się na podłodze.

Dywany z kolekcji do salonu kochamydywany.pl

Pojawienie się plamy, szczególnie na nowym dywanie jest bardzo stresujące. Okazuje się jednak, że szybko reagując i stosując się do wytycznych producenta dywanu, można usunąć nawet najgorszego rodzaju plamy. Jeśli następnym razem znajdziesz plamę na dywanie, to nie panikuj, tylko spróbuj ją jak najszybciej usunąć.

Motywy na dywanach Praktyczne porady